Вогнестійкість будівельних матеріалів
Пожежний захист і безпека. Вогнезахист. Монтаж пожежної сигналізації. Плани евакуації.
    
[email protected]
РУС / УКР

Вогнестійкість будівельних матеріалів

Під вогнестійкістю розуміють здатність виробів і матеріалів зберігати свої фізико-механічні властивості при впливі, що розвиваються в умовах пожежі, високих температур і вогню. Під впливом високої температури деякі матеріали (доломіт, вапняк, мармур, органічні матеріали) розкладаються хімічно. Деякі (Алюміній) плавляться, а такі як мармур, граніт, сталь руйнуються або деформуються.

Вогнестійкість конструкційних матеріалів визначається межею вогнестійкості впливу вогню протягом деякого часу до втрати міцності. Так, наприклад,межа вогнестійкості відкритих сталевих конструкцій дорівнює 0,5 години, залізобетонних - 1-2 години, а бетонних - 2-5 години. Досить високий межа вогнестійкості у червоної цегли.

При оцінці вогнестійкості будівельних матеріалів необхідно враховувати спільний вплив високої температури і застосовуємої для гасіння пожежі рідини, наприклад води, а також хімічних речовин і газів, що виділяються з деяких матеріалів у процесі згоряння.

За ступенем вогнестійкості будівельні матеріали поділяються на спалимі, важко спалимі та вогнетривкі.

Під впливом високої температури і вогню спалимі матеріали, (дерев'яні, бітумні, дегтевиє і більшість полімерних матеріалів) спалахують, горять або тліють, а процес горіння продовжується навіть після видалення джерела вогню.

Важко спалимі матеріали (просочена вогнезахисними складами деревина, високонаповнені склопластики, фіброліт) під впливом високої температури і вогню спалахують насилу, тліють і обвуглюються, горіння припиняється після видалення джерела вогню.

Вогнетривкі матеріали (метали, штучні і природні неорганічні матеріали) не спалахують в умовах пожежі, не тліють і не обвуглюються. Деякі матеріали, при цьому (черепиця, глиняна цегла, більшість бетонів, азбоцементні матеріали) практично не розтріскуються і не деформуються. Інші ж руйнуються (вапняк, мармур, граніт) або деформуються.

Особливу групу представляють захищені від вогню матеріали, нанесенням важко сгораемого покриття, введенням до їх складу антипіренів (речовин понижуючих горючість) або поверхня яких спеціально оброблена для досягнення зниженої горючості.

Покриття вогнезахисту наносяться на захищаємі матеріали та елементи конструкцій методом фарбування. Це багатокомпонентні речовини, які складаються з сполучного (вапно, рідке скло, фосфорброморганічні полімери, перхлорвінілові та карбамідні смоли), наповнювача і пігменту, які одночасно виконують функцію декоративно-захисної обробки.

Перспективно застосування речовин, здатних при впливі вогню спучуватися, утворюючи пористий коксований склад, який захищає від подальшого нагрівання. Такими покриттями можна захищати дерев'яні конструкції, а також конструкції з армованих пластмас і металу. Неспалені облицювання (кераміка і т. д.), Також належать до цього типу захисту.

Вогнезахисні властивості антипиренов засновані на хімічній взаємодії їх з захищеними матеріалами - деревом, деякими полімерними і текстильними матеріалами. При розпаді деяких антипиренов при впливі вогню виділяються негорючі гази. Вогнезахисна просочування деревини здійснюється сумішами сірчанокислого і фосфорнокислого амонію, бури, борної кислоти та ін. При виробництві полімерних матеріалів (пінопластів, склопластів) до їх складу вводяться речовини, які містять хлор, фосфор, бром, що уповільнюють горіння.

Архітектор, проектуючи несучі та огороджувальні конструкції будівель і споруд та вибираючи для їх обробки матеріали, повинен суворо дотримуватися ступінь їх вогнестійкості, відповідно до вимог чинних нормативних документів.